06.05.2016.
U knjizi se spominju daruvarske obitelji i daruvarske vedute. O knjizi će uz autoricu govoriti dr. sc. Boris Olujić (profesor na Katedri za povijest na Filozofskom fakultetu u Zagrebu). A o knjizi je profesorica povijesti i hrvatskog jezika, Daša Ćaćić rekla:
Svaka bi žena mogla ponešto reći na temu svojeg odnosa s ocem, na stranicama ove knjige pronalazimo jednu takvu priču.
Autorica otkriva slojevitost jednog takvog odnosa, opisuje sklad, ljubav, povjerenje i neprocjenjivo iskustvo koje se prenosi iz generacije u generaciju.
Priča o sudbini pobjednika i poraženih u traganju za osnovnim tehnikama ljudske civilizacije, opisan je život te rast i razvoj jedne gradske sredine koja je svjedočila raznim političkim i društveno socijalnim promjenama.
Čitanjem ove knjige ulazimo u maštovito i slikovito stablo stanovnika Ždralovgrada, današnjeg Daruvara, otkrivamo početak formiranja umjetničke kolonije gdje pronalazimo povijesnu priču i zanimljive okolnosti koje su utjecale na život grada i ljudi.
Ova priča napisana je kako bi nam pokazala jedno mjesto, jedan život i neki put ostvarenja te zahvaljujući prepoznatljivim motivima, koje susrećemo u razgovoru oca i kćeri, ona dobiva svoj jedinstven i poučan karakter.
Divno ispripovijedana priča o ljudskim odnosima, o bezuvjetnoj ljubavi koju treba održavati i na taj način osvijestiti misao da je važno voljeti otvorenih očiju.